Vesitornien kuntotutkimukset ja korjaussuunnittelu

Vesitornit ovat erittäin vaativia rakenteita kuntotutkimusten ja korjaussuunnittelun kannalta. Vesitornikohteisiin liittyy erityisiä hygieniatasovaatimuksia, käytön vaatimuksia, korkealla sijaitsevia työskentelyolosuhteita, ahtaita kulkureittejä, rakennusfysikaalisia erityispiirteitä ja suuria voimasuureita.

Käytämme vesitornien kuntotutkimuksissa betonisiltojen A-vaativuusluokan kuntotutkijoita. Vesitornien korjaussuunnittelussa käytämme betonisiltojen A-vaativuusluokan korjaussuunnittelijoita sekä AA-vaativuusluokan betonirakenteiden suunnittelijoita ja rakennusfysiikan suunnittelijoita.

Vesitornien kuntotutkimuksissa sovelletaan Betonijulkisivujen kuntotutkimusohjetta By 42. Vesitornin korjaussuunnittelu perustuu Eurokoodiin sekä yleisiin valtakunnallisiin suunnitteluohjeisiin ja määräyksiin.



Lue lisää palveluistamme:

 

HALUATKO KUULLA LISÄÄ?

Ota yhteyttä:
Heikki Kapanen
Silta- ja taitorakenteiden tarkastukset ja korjaussuunnittelu

Puhelin 020 769 8698
etunimi.sukunimi@vahanen.com

heikki_kapanen.png

Voit jättää myös
yhteydenottopyynnön.

   Yhteydenottopyyntö